Základní článek
Hnutí Brontosaurus
 

Web site powered by phpRS

Hlavní stránka Rubriky Registrace Ankety Nejčtenĕjší články Hledej

Z Mlýnku

* Pasáčkem od slunka do slunka

Vydáno dne 17. 05. 2005 (2954 přečtení)

Právě skončil týden, kdy jsem se učil být pasáčkem ovcí a koz. Jsem nesmírně unaven, ale zároveň vděčný a bohatší - o zjištění, že takové stádo je vlastně dokonalý ogranismus, co dokáže dělat naschvály.

Nedokázal jsem si představit, jaká je to vlastně dřina. Vůbec to není tak klidné a pasivní - to pasení - jak jsem si původně představoval. Hned první den jsem se rozloučil s představou klučiny, co sedí na kameni a fouká do píšťalky. Celý týden jsem lítal dolů a nahoru na horu a nebylo to mé rozhodnutí - to vůle ovčí a kozí mě proháněla po kopcích, ale abych stádečku jen nekřivdil - uznávám, že dokázalo byt občas i klidné. Byl to pro mne svátek, když kozy pochopily, že nejsou převlečení kamzíci a přestaly/i lézt na ty zatracené skály.

Byly to nádherné chvíle, kdy jsem si mohl sednout do trávy a těšit se z pomalého putování oveček na obloze - tam jich bylo o něco víc. Zde se člověk velmi velmi z p o m a l i l - na ničem jiném zde nezáleželo, ovce a kozy mi samy dokázaly říct, kdy nastal čas vyhnat je na pastvu a také mi samy daly vědět, kdy už jsou unavené. Mohl jsem si zde všímat slunka - toho poutníka po obloze, zde jsem byl součástí střídání dne a noci. A spánek pod hvězdným nebem, a přímo pod úplňkem byl jistě více "úplný". Ještě k tomu místu - bylo nádherné, když se člověk na chvilku zastavil na kopci - stejně se potřebuje vydýchat - a z výšky sledoval stádečko, a pod ním pod strání právě projížděla lokálka - jedna ze 14-ti které tudy projížděly. Dokonce i stojvůdci ví, že zde jseš se svým stádečkem - a proto již tradičně předem zatoubí, to kdyby náhodou nějaká ovečka seběhla dolů až ke kolejím a ti strojvůdci, co jsou zde tak opatrní na tvé stádečko, ti vždycky ještě zamávají.

A cestující? Někteří si ani nevšimli - zřejmě příliš unaveni ze svého zaměstnání, ale v každém vláčku se našlo pár těch, co se dokázalo radovat, když zahlédli pasáčka - chlapce co pracuje od slunka do slunka.pasáček


[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Michal Žižka | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
© 2005 Campanula Barbata