Základní článek
Hnutí Brontosaurus
 

Web site powered by phpRS

Hlavní stránka Rubriky Registrace Ankety Nejčtenĕjší články Hledej

Z Mlýnku

* Super

Vydáno dne 20. 06. 2002 (3613 přečtení)

V postarším mém slovníku cizích slov nalézá se mezi slovy sunna (ústní poddání koránu) a superior (představený v klášteře) řada slov začínajících předponou super-.

Jest to latinské slovo, jak psáno, a ač mnohá latinská slova prý čeština přejala, zde poprosil bych vás, zda byste nemohli překládat do našeho jazyka rodného. (Mé znalosti latiny jsou tuze chabé. Definitivně skončil zimní semestr a s ním i ony 3 měsíce, kdy probíhal pro moji potřebu kurz latinské terminologie, na který jsem podruhé již nepřišel.) Nenosí člověk slovník všude s sebou, paměti chabé jedno drobné cizí slůvko snadno vyklouzne. Přeložte mi, já se chytím. Příklad…

„Tak co viděl jsi Pána Prstenů?“

„Jasně, bylo to NAD!“

„Jakej je?“ (Míněn nastávající.)

„Jean-Paul? On je prostě NAHOŘE!“

Pokud vám přijde doslovný překlad poněkud toporným, bez vnucování nabízím několik málo překladů volnějších. Úchvatný, vydařený, výjimečný, skvostný. Pro duchy odvážné i… Hluboce na mě zapůsobilo. Oslovilo mě. Zvláštní kouzlo dýchlo na mě. (Pro širší nabídku oslovte Čapka, zejména Karla.)

Vzdělance upozorňuji, že mé znalosti řečtiny jsou podobně nevalné jako znalosti latiny (stejný důvod – jiné semestry). Významově ekvivalentní řecké hyper-... mi tedy trn z nevzdělané paty nevytrhne.


[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Petr Žižka | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
© 2005 Campanula Barbata