Základní článek
Hnutí Brontosaurus
 

Web site powered by phpRS

Hlavní stránka Rubriky Registrace Ankety Nejčtenĕjší články Hledej

Z Mlýnku

* Jak se stát ekologem praktikem

Vydáno dne 14. 11. 2001 (3219 přečtení)

Mnoho z vás jistě ví o problému eroze půdy. Vlivem odlesňování, regulací řek a potoků, špatným hospodařením na polích, s pomocí turistů a sjezdařů dochází k erozi půdy a její degradaci.

Stručně – vlivem porušení rostlinného a půdního krytu dochází k odnosu nejúrodnějších nadzemních vrstev půdy vodou a větrem. To se týká hlavně horských a podhorských oblastí. Zároveň je půda vyčerpávána intenzivním hospodařením a přesunováním biomasy z venkova do měst. Jelikož půdě chybí potom organické látky, musí se dodávat hnojiva umělá. I když se o tomto negativním trendu všeobecně ví, dělá se proti velmi málo. Teď jsem vás určitě trochu nahlodal a vy si říkáte "Chtěl bych proti tomu něco dělat". Ale nevíte co. Právě pro Vás tady vypracovala přírodovědná fakulta Ostravské univerzity program "Splynutí se zemí". Tento program má také velkou podporu Ostravské radnice – hlavně odboru ekologické výchovy.

Je to prosté. Jedná se o to, že každý, kdo ví, že pojede o víkendu do hor (u Campanuly je to celkem často), bude co nejvíce omezovat svoji potřebu jít na záchod. Myslím, že tři dny to není pro trénované lidi problém, takže od středy si uzamkněte záchod. A poté, až budete v horách, vyberte si nějaké místo, třeba půdy zbavenou skalku či trochu erozí poškozené místo a vykonejte "nápravu". Tento váš jednoduchý čin bude určitě prospěšný a vsadím se, že budete cítit takovou úlevu, splynutí a vnitřní radost z tohoto vykonaného činu, kterou na toaletě v životě nemáte šanci poznat. Možná si myslíte, že to nemá cenu, že je toho, co uděláte, strašně málo a že ta mrška eroze postupuje větší rychlostí. Ale je nás (registrovaných) padesát a když se spojíme, výsledky budou vidět. A taky tady platí otřepaná fráze "Nemusí pršet, stačí když kape".

Doufám, že Vás tento program osloví. A pokud ne, tak vám radíme, klidně se na to vy...te (ale někam do přírody), protože to bude to nejlepší, co můžete udělat.

Tož na závěr "S chutí do toho a půl je hotovo"


PřF OU, OTK 3


Ps: Pro zájemce můžeme zaslat mapu vhodných lokalit a stravu vhodnou pro různé typy půdy, případně jiné materiály o ochraně přírody.

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Zdeněk F. | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
© 2005 Campanula Barbata